TFP-darmowe zdjęcia?

Bez słów wstępu, zaczynamy! Chciałam zacząć od wyjaśnienia terminu tfp - jednak, prościej będzie jak zacznę od tego, czym tfp NIE jest....

Bez słów wstępu, zaczynamy!

Chciałam zacząć od wyjaśnienia terminu tfp - jednak, prościej będzie jak zacznę od tego, czym tfp NIE jest.
A więc:
- na pewno nie jest to sposób na darmowe zdjęcia
- na pewno, nie wystarczy jak przyjdziesz i staniesz przed fotografem, czekając na dalsze komendy
- na pewno, jest to trochę bardziej skomplikowane niż Ci się wydaje.

Teraz może wyjaśnię ogólnie o co w ogóle chodzi z tfp. Otóż termin tfp to po prostu "time for pictures/photo/prints" czyli, czas na zdjęcia. Nic skomplikowanego. 

Więc lecimy dalej, w tym całym bajerze chodzi o to, że obie strony mają korzyści i tu nie chodzi TYLKO o znany tekst "będzie do portfolio" - aczkolwiek jest to jeden z głównych elementów realizowania takich sesji. W tym wszystkim chodzi głównie o to, że modelka jak i fotograf (czasami również wizażysta) mają pomysł - który nie jest projektem komercyjnym (płatnym) - i szukają doświadczonych osób, z którymi bezproblemowo mogą podjąć współpracę. Jest to tzw. "pozowanie za zdjęcia" lub "zdjęcia za pozowanie" . Są to oczywiście zdjęcia/pozowanie, bez zapłaty honorarium lecz należy pamiętać o tym, że :
- obie strony angażują się w projekt na 101%
-fotograf musi dotrzymywać terminów (tak jak przy sesjach komercyjnych)
-modelka musi mieć, minimalne doświadczenie, lub na prawdę dobre warunki estetyczne
-fotograf jak i modelka, powinni przedstawić sobie wcześniej, nawzajem swoje portfolio, aby wiedzieli na jakim poziomie będzie to współpraca
-modelka sama przygotowuje się do sesji (stylizacja, akcesoria, makeup - chyba, że wchodzi w to jeszcze współpraca z wizażystą, wtedy make-up'em zajmuje się on)
-bycie elastycznym na pomysły drugiej osoby. I tu zatrzymamy się na odrobinkę dłużej.

Bycie elastycznym ?
 Co to znaczy. Więc tak, między innymi dlatego nazywamy to współpracą, bo angażują się w to dwie osoby.
 I ich praca nie kończy się na tym, że modelka mówi "chcę takie ujęcia, w takim stroju i takim miejscu" . Lecz wygląda to tak, że pomysł powinien być ustalony przez obie strony, tak aby obie były zadowolone z efektów i mogły być "dumne" z wykonanej pracy, aby móc wstawić to w portfolio jako swoją wizytówkę. 

Prócz wspólnego dogadania szczegółów przed sesją, miła atmosfera powinna również panować przy samej realizacji. Wręcz niedopuszczalne jest, aby jedna ze stron przyszła i stała w miejscu, nie wiedząc za co się zabrać (dotyczy to zarówno modelki jak i fotografa) - obie osoby, wiedzą jak uzyskać pożądany efekt, modelka powinna wiedzieć jak wygląda dobrze oraz powinna umieć pozować, a fotograf wie jak dobrze uchwycić dany moment. Gdy zdarzy się sytuacja, że fotograf notorycznie musi dawać "komendy" typu stań tak, siak, srak - to za przeproszeniem gówno z tego wyjdzie. Owszem, często zdarzy się tak, że fotograf, podpowie co robić (bo to udoskonali jego wizję) ale dalej modelka działa sama.

Ważne jest, aby wcześniej ustalić warunki, czyli czas oraz przybliżoną ilość wysłanych zdjęć przez fotografa.Stylizacją, dodatkami, makijażem oraz fryzurą -  zajmuje się modelka. Ustalić miejsce oraz datę (spóźnianie się, przekładanie terminów, jest pokazaniem braku szacunku - tyczy to się obu stron)

Warto pamiętać!
Jeśli chcesz być traktowany/na poważnie, w wiadomości do fotografa/modeli, przedstaw się, napisz czego oczekujesz oraz co możesz zaoferować, daj do zrozumienia, że wiesz na czym polega współpraca tfp oraz przedstaw dokładnie swój pomysł (warto dodać, że jesteś otwarty na propozycje drugiej strony). Koniecznie wyślij link do swojego portfolio i czekaj na odpowiedź. Nie naciskaj  i bądź kulturalny, jeśli napiszesz "hej co ty na darmowe zdjęcia tfp" możesz być pewny negatywnej odpowiedzi.

Modelko, pamiętaj aby dogadać wszystkie szczegóły (czy sesja będzie obejmowała akt, czy też nie, czy fotograf będzie chciał w przyszłości sprzedać zdjęcia oraz czy będziesz miała z tego zysk, czy na samej sesji jest możliwość zrobienia kilku ujęć na których tobie szczególnie zależy) Nie daj się wyfrajerzyć, rób wszystko tak abyś ty też była/był zadowolony.

Fotografie, uważnie sprawdź portfolio modelki, jej predyspozycje, wymiary oraz zapytaj o wcześniejsze doświadczenie (aby na sesji nie stała jak kołek) - pamiętaj, że poświęcasz swój cenny czas, sprzęt oraz energię. Dogadaj się co do wszelkich szczegółów (tak jak wyżej przy modelce)!

Projekty tfp, są na prawdę genialnymi przedsięwzięciami, w których trzeba być konkretnym w swoim działaniu. Sama przez takie sesje poznałam na prawdę genialnych ludzi z pasją i talentem. Pamiętajmy o wzajemnym szacunku, jest to w końcu praca grupy ludzi :) (fotograf, modelka/modele/światło/często wizaż/czasami stylista/oraz osoba trzecia, która po prostu pomaga)
Poniżej zdjęcia wykonane na zasadzie tfp z genialną Martą (Mortefiore) linki do jej stron znajdziecie na pasku bocznym bloga! 
backstage!You Might Also Like

6 komentarze

 1. sesja w systemie tfp wcale nie są takie proste, musimy dac od siebie tyle samo co i fotograf i na odwrót :)
  PorcelainDesire

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdjęcia są naprawdę genialne :)
  tfp to naprawdę super sprawa :)
  http://swiatwedlugkaro.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. nie wiedziałam nawet co to jest tfp. Człowiek uczy się całe życie!
  Ja bym się do tego kompletnie nie nadawała, nawet pozując chłopakowi trochę się krępuję, a robimy tylko zwykłe 'pstryki', on z kolei też się denerwuje bo nie potrafi pracować z modelem/modelką, zazwyczaj fotografuje pejzaże i architekturę... :P
  Wasze zdjęcia są świetne, super charakteryzacja, fajne kadry, niezła robota! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jej, świetnie, że piszesz takie rzeczy! Niby wszyscy w branży znają to pojęcie, a jesteś jedną z nielicznych modelek, z którymi pracowałam, która jest świadoma na czym tfp polega i faktycznie się tego trzyma ;) dobrze edukować innych :D
  Z tą genialnością nie przesadzajmy hah :D

  OdpowiedzUsuń
 5. O! Genialnie ujęte :) takich postów w internecie jest masa, ale zazwyczaj dotyczą jednej ze stron... A Ty poruszyłaś wszystkie aspekty. Ja nienawidzę odwoływać sesji i nieważne czy idę jako modelka czy jako fotograf i nienawidzę kiedy inni mi to robią. Nienawidzę też kiedy fotograf umawia się że wyśle zdjęcia np za 2 tyg a po 3tyg zdjęć nadal nie ma... Albo jesteśmy poważni, albo nie. Po 5 latach jako takiego pozowania postanowiłam zacząć fotografować i staram się być taką fotografką z jaką ja chciałabym mieć sesję! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Super blog :) Zapraszam do mnie : http://fashionstyleglaumr.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń